Podcast kan gøre pigerne “lykkelige i nørdland”

Det er vigtigt for vores fremtid, at flere piger og kvinder interesserer sig for og bliver dygtige til naturfag. Men mange piger, og især deres mødre og fædre har svært ved at forestille sig, at deres datter kan være særlig “Lykkelig i Nørdland”.

Det er titlen pÃ¥ den bog, som  Dorte Toft har skrevet og udgivet. 12 interviews med kvinder, som ikke valgte naturfagene, og som alle har gjort opsigtsvækkende karrierer inden for hver deres “nørdede” fag.

Et eksempel fra Camden i England viser, at netop podcasting kan være med til at styrke pigernes lyst til at arbejde med videnskabelige fag.  Lynda Charlesworth og tidligere BBC radio producer Cathryn Wood fortæller i denne video, hvordan de bruger lydpodcasting på Camden School for Girls.

Synes du om dette indlæg?

One Comment to “Podcast kan gøre pigerne “lykkelige i nørdland””

  • Oy, hvor herligt, at du lige kobler de to ting sammen. Tak. Har ogsÃ¥ opdateret bloggens liste over omtale (Presse m.v.)

Post comment

    Bloggen

RSS Feed

Følg Skolepod!


Abonner på Skolepods RSS-feed i en blogreader - eks. Googlereader


Kopier RSS Feed (URL)

Kontakt

PodConsults hjemmeside Karin Høgh, Frederiksberg

Tlf (+45) 21 27 60 92

Mail: karin@skolepod.dk

Skype: karinhoegh

Virksomhed: PodConsult - CVR: 29 36 14 79
PodConsults hjemmeside