LĂŠr at podcaste uden at lĂŠse en manual

Nu kan du lĂŠre at bruge podcasting-programmet Podium – lige dĂ©r foran computeren. PĂ„ video.

Uffe SĂžrensen og Marcus Bennick fra Laerit.dk har fattet det….vi gider ikke lĂŠse manualer. Vi vil ikke nĂžjes med at lĂŠse os til, hvordan teknikken fungerer – vi vil meget hellere have det vist. Gerne pĂ„ video. I vores eget tempo, pĂ„ et sprog, vi forstĂ„r, og pĂ„ en mĂ„de, sĂ„ det har relevans for undervisere.

Uffe og Marcus foreslog selv, at Podium kom med blandt de mange videotitler pĂ„ Laerit.dk – de har antennerne ude efter brugervenlige programmer til undervisningssektoren, sĂ„ da jeg blev eneforhandler af programmet i Danmark og havde fĂ„et oversat programmet og manualerne til dansk, gik Uffe SĂžrensen i gang, og det er der kommet en rĂŠkke fremragende videosekvenser ud af.

Mange skoler har tegnet abonnement pÄ Laerit.dk, sÄ lÊrerne kan gÄ ind og hente videotitler om alt fra Audacity og Skoleintra til Office og Photoshop og nu til Podium. Har din skole ikke abonnement, sÄ kan du kun se introduktionsvideoen her.

Videoerne til Podium-programmet vil dog meget snart blive tilgÊngelige her pÄ Skolepod.dk. SÄ alle kan se dem og nemmere komme i gang med at podcaste i undervisningen.

Robert vil fÄ dine elever til at elske fysikforsÞg

Fjerde Klasse podcaster
Hvorfor sveder vi?

Hvorfor kan en vandballon med mindre vand holde til mere?

Hvorfor er en vandplet pÄ en hvid bluse mÞrk?

Hvorfor kan glas synge?

Robert Krampf er for fysiklÊrere, hvad julemanden er for forventningfulde bÞrn. Han har svar pÄ det meste og kan vise det, han kan forklare det, sÄ vi forstÄr det, og det er underholdende.

Jeg har set ham bruge et grĂžnt blad som brilleglas, vise, hvorfor tomater ikke kan fryses og forklare en masse andre fysiske fĂŠnomener med snusfornuft og sans for det dramatiske, det underholdende, det underlige og det naturlige.

Robert Krampf udgiver videopodcasten Experiment of The Week. FÄ minutter lange videoer, som du kan abonnere pÄ ved at hente feedet her http://www.krampf.blip.tv/rss/itunes for eksempel ind i iTunes og afspille det for eleverne i undervisningen. Eller afspille dem fra hjemmesiden. Videoerne er ogsÄ udgivet pÄ DVD. Men ved at hente videopodcasten fÄr du en episode omtrent en gang om ugen. Og der er allerede rigtig mange i arkivet.

“Have a wonder-filled week”, som han siger.

Podcast ligestiller elever

Udsagnet “Podcast ligestiller elever” kommer fra en af de lĂŠrere, som er med i Spredningsprojektet. Lone Nielsen fra Stenlille Skole fortĂŠller i en artikel i nummer 18 af “Folkeskolen”, hvordan hun oplever, at podcasting i undervisningen gĂžr de lĂŠsesvage elever i stand til at arbejde pĂ„ lige fod med de andre elever i klassen.

Jeg var med til at sÊtte 4. klassen i gang med at podcaste, som jeg har beskrevet i en tidligere post her pÄ www.skolepod.dk

Lone Nielsen er i forbindelse med artiklen i Folkeskolen blevet podcasting-”evangelist” pĂ„ Facebook, hvor du, hvis du har en profil dĂ©r, kan knytte dig til Lone og hĂžre mere om hendes gode erfaringer med podcasting og Photostory i undervisningen.

 Artiklen er en del af en serie i Folkeskolens sommernummer, som har temaet “lĂŠr med eleverne”. Det gennemgĂ„ende budskab er, at nĂ„r det gĂŠlder it og web i undervisningen, sĂ„ er lĂŠrerne ofte ligesĂ„ meget i en lĂŠreproces som eleverne. Vigtigt er det ogsĂ„, at it kommer til undervisningen og ikke omvendt. Eleverne skal have redskaberne i eller ved hĂ„nden og kunne bruge dem nu og her.

FÞrste undervisningsbog/lÊrervejledning om podcasting pÄ vej

HÄber, at alle nyder sommerferien. Jeg gÞr, men det betyder ikke, at jeg holder pause fra at arbejde med podcasting i undervisningen. Jeg skriver pÄ en bog. En lÊrervejledning, propfuld af gode rÄd, inspiration, ideer og tips til at integrere mediet i stort set alle fag i skolen.

Oprindeligt er det et amerikansk materiale, som jeg stÞdte pÄ for et Är siden, da jeg mÞdte Heather Chirtea pÄ Podcasting New Media Expo i Los Angeles. Heather er direktÞr i Tool Factory, som sÊlger den amerikanske version af Podium, der nu fÄs pÄ dansk. Jeg kÞbte rettighederne til den amerikanske version af lÊrervejledningen, og her i sommer har jeg fÄet tid til at bearbejde den til en dansk version.

I lÞbet af den nÊste mÄned gÄr bogen i trykken, og pÄ Uddannelsesforum i Odense i november vil du ogsÄ kunne bladre i et eksemplar og mÄske blive inspireret til at gÄ i gang med podcasting med dine klasser.

LĂŠrervejledningen kan bruges, uanset, hvordan du vĂŠlger at podcaste – med Podium, med en weblog eller hvad som helst.

Hvis du er interesseret i at blive skrevet op til et eksemplar, sÄ snart bogen er klar, send da gerne en mail.

Og hav ellers en god sommer.

Podcasting bliver skolefag i England

NÄr skoleklokken ringer ind efter sommerferien, vil britiske elever kunne tage et nyt fag: Podcasting. At udtrykke sig mundtligt pÄ internet er blevet noget, man kan bruge skoletimerne til.

Det skyldes, at NFCE, som stĂ„r for “the Northern Council for Further Education” har indfĂžrt et nyt NCFE niveau 1 (GCSE grades D-G) , som omfatter “vocational qualification in internet broadcasting”.
Det vil sige, at eleverne kan bruge skoletiden pÄ at undersÞge processerne omkring planlÊgning, forberedelse og produktion af podcasts og blive bedÞmt for deres indsats.

MÄlet er at give de studerende en forstÄelse for podcast-begreberne og viden om udvikling af kreativ informationsteknologiske og kommunikative evner.

Den britiske avis The Guardian skriver nyheden.

NCFE har samarbejdet med nogle af de store britiske “spillere” inden for undervisningsmaterialer, blandt andre Softease, som har udviklet programmet “Podium“. Et program, som jeg er blevet eneforhandler af i Danmark.

MÄske kan erfaringerne fra England fÞre til, at eleverne i danske skoler, bÄde grundskolen, gymnasierne og andre dele af uddannelsessystemet kan inddrage podcasting, mÄske ikke som et egentligt skolefag, men som en vigtig del af de unges uddannelse.

De projekter, som jeg selv er involveret i, viser dels, at lĂŠrerne kan se meningen i at arbejde med podcasting, eleverne synes, det er sjovt, og hvorfor sĂ„ ikke lade eleverne arbejde med det pĂ„ en mĂ„de, sĂ„ de ogsĂ„ bedĂžmmes pĂ„ deres indsats og belĂžnnes for at vĂŠre kreative med det at udtrykke sig mundtligt pĂ„ internettet – altsĂ„ at podcaste.

Sjovt arbejde med sĂžrgelig bog

Fjerde Klasse podcaster
Nej, det er ikke computerspil, drengene er i gang med i lÊder-salonen i 4. klasse pÄ Stenlille Skole.

Det er sÄmÊnd podcast-programmet Podium, og det er bestemt heller ikke kedeligt.

Dorte Olesen og Lone Nielsen har sammen med 23 elever i 4. klasse, lĂŠst Kaskelotternes Sang af Bent Haller, og da undertegnede dukkede op en mandag eftermiddag, var alle klar til at podcaste en stribe episoder om TangĂžjes mĂžde med jerndyrene.

BogenKaskelotternes sang er ikke ukendt pensum i 4. klasse. Men det er ikke alle 4. klasser i Danmark, som ligefrem har kunnet podcaste deres viden om bogen.

Interview pÄ video hos LÊrit

Karin_video''Hvis du eller din skole har abonnement pĂ„ Laerit.dk, sĂ„ kan du se et lĂŠngere interview med mig om podcast og podcasting i undervisningen. Det er Uffe SĂžrensen, som har interviewet mig og en rĂŠkke andre under titlen “IT i skolen -et indblik”.

Her er siden med interviewet, sĂ„ du kan se, hvad det indholder. Man kan se hele interviewet eller nĂžjes med enkelte dele af det – alt efter interesse.

Uffe SÞrensen og Marcus Bennick fra Laerit og jeg har indledt et samarbejde, som helt sikkert vil betyde, at podcasting kan brede sig endnu mere pÄ de danske skoler. Det vil jeg fortÊlle mere om senere.

Indtil da – er der video.

Skolebibliotekarer giver lyd fra sig

Et bibliotek pÄ en skole er ikke lÊngere kun bÞger. Skolebibliotekarerne er hurtige til at tage alle de nye medier til sig for at holde trit med elevernes voksende brug af litteratur og storytelling pÄ flere medier.

Forleden deltog jeg i en temadag for et halvt hundrede skolebibliotekarer i Roskilde Kommune. John Christiansen og arbejdsgruppen havde stykket et godt program sammen, hvor lyd spillede en meget stor rolle.

Jeg stod for podcasting-delen og hÄber, at jeg fik sÄet et lille frÞ hos nogle af tilhÞrerne. Blandt andet ved at give eksempler pÄ Booktalks eller Booktalkers, som man kalder de bibliotekarer, som fortÊller om bÞger, anmelder bÞger, interviewer om bÞger og i det hele taget spreder glÊden ved at lÊse til andre lÊrere og til eleverne.

Booktalker

En af de mest flittige booktalkere mÄ vÊre Nancy Keane, som udkommer med en episode hver dag.

Booktalks Quick and Simple kan man abonnere pÄ ved at hente dette feed ind i ex. iTunes http://www.nancykeane.com/rss.xml

Nancy Keane deler ogsÄ gode rÄd ud om, hvordan andre bedst kommer i gang med at lave gode Booktalks.

FĂžrste klasses podcast

Michala Witte pÄ Holbergskolen i Dianalund har en fÞrste klasse med 20 bÞrn, som nu ogsÄ er podcastere.

Klik her eller abonner pÄ feedet i iTunes eller en anden podcatcher, og du vil se de otte episoder om otte planeter.

http://www.podblog.dk/podium/MW200508105216/rss.xml

PĂ„ kun tre timer nĂ„ede vi at optage, redigere og publicere de otte episoder. Men bĂžrnene var ogsĂ„ godt forberedt, inden vi Ă„bnede “Podcasterstudiet” i et tomt lokale ved siden af klassen.

Podcasting i 1. klasse pÄ HolbergskolenHver gruppe pÄ 1-3 elever havde hÞrt om deres planet, sÞgt pÄ nettet, skrevet manuskripter (Ja, det er flot, nÄr man kun gÄr i fÞrste klasse) og var klar til at sÊtte sig til mikrofonerne, da jeg mÞdte op med laptop, softwaret Podium og netforbindelse.

Nogle lĂŠste op af deres manuskripter, andre talte frit fra hukommelsen, og hvis der var nogle kiks og pauser, klippede vi dem ud, til vi var tilfredse med optagelsen.

Hver episode har et foto af planeten, som blev uploadet sammen med mp3-filerne.

Projektet pÄ Holbergskolen i Dianalund er en del af Spredningsprojektet under University College, Slagelse.

Flere fotos pÄ Flickr

Skoleleder blev lokket til at webcaste

- Jeg blev lokket til det. Men jeg er overbevist om, det er ren rigtig god mĂ„de at formidle alt fra digitalisering- til renoveringsplaner pĂ„ – til lĂŠrerne, forĂŠldrene og eleverne.

Egon SÞrensen, Skansevejens skoleSkansevejens Skoles leder, Egon SÞrensen, webcaster. PÄ Skoleintra, som er mange skolers intranet, og pÄ hjemmesiden har skolelederen valgt at udgive et audio-nyhedsbrev med billeder.

Det var Uffe SÞrensen fra www.laerit.dk, som tog initiativet til at fÄ sin tidligere chef i gang med at sÊtte sig til mikrofonen og indtale en form for audio-skoleblad.

Egon SÞrensen har gjort det til en vane at tage billeder, nÄr der sker noget pÄ skolen, sÄ der altid er billeder til den nÊste webcast.

NĂ„r Egon SĂžrensen webcaster og ikke podcaster, sĂ„ er det fordi videofilerne (lyd og fotos) – produceret i Moviemaker. De lĂŠgges pĂ„ Uni-Serveren, hvorfra de streames med Uniserverens  mediaplayer.

PĂ„ denne mĂ„de kan man som skoleleder – eller som lĂŠrer – producere en webcast med billeder pĂ„ en nem og hurtig mĂ„de.

Ulempen ved webcast er, at man kun kan streame. Filen kan ikke downloade. MAn kan producere et rss-feed via uni-serveren og skoleintras nyhedarkiv, men det kommer der ikke en podcast ud af, som man kan abonnere pÄ og hente over i sin iPod, for eksempel.

PÄ et seminar i Fredericia mandag den 19. handlede det netop om de forskellige mÄder, man kan podcaste, webcaste eller videopodcaste via de systemer, som skolerne allerede bruger.

Uffe SĂžrensen viste, hvordan man – godt nok lidt kringlet – kan podcaste ved hjĂŠlp af Skoleintra/Uniserver/G-cast m.m. Det kan lade sig gĂžre – og det skal kunne lade sig gĂžre, hvis skolerne/lĂŠrerne/skolelederne skal kunne hĂ„ndtere det. Men allervigtigst er det, at det ikke kun i Fredericia breder sig som ringe i vandet, at podcasting – det er noget, der har vĂŠrdi i undervisningen.

    Bloggen

RSS Feed

Følg Skolepod!


Abonner på Skolepods RSS-feed i en blogreader - eks. Googlereader


Kopier RSS Feed (URL)

Kontakt

PodConsults hjemmeside Karin HĂžgh, Frederiksberg

Tlf (+45) 21 27 60 92

Mail: karin@skolepod.dk

Skype: karinhoegh

Virksomhed: PodConsult - CVR: 29 36 14 79
PodConsults hjemmeside